Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Športtestery a computery

Ako vybrať športtester a cyklocomputer?

 
Získajte podrobný prehľad o svojom pohybe.
 
 
 
             
 
 
Ak chcete sledovať svoje zlepšovanie, motivovať sa alebo udržiavať kondíciu, poskytnú vám športtestery a cyklocomputery veľa cenných dát. Zistite, ako vybrať to správne zariadenie.
 
 
 

Na čo sa zamerať

 
Pre úspešný výber športtestera či cyklocomputera je dobré si ujasniť, pri akých aktivitách bude zariadenie najčastejšie využívané. Ak ho chcete na behanie, najlepšie vám poslúži športtester s GPS, pre plávanie zase budete chcieť čo najvyššiu vodoodolnosť a cyklisti siahnu po cyklocomputeri so senzormi na kolesách a pedáloch. Existujú tiež športtestery určené pre použitie vo fitness centrách so špeciálnymi režimami pre posilňovacie stroje. Zariadenia samozrejme môžu kombinovať aj viacero použití, a rozhodne tak nie je nutné kupovať si športtester zvlášť pre každú aktivitu.
 
Povedzte si tiež, ako nároční používatelia ste a ako presné dáta z prístrojov potrebujete získavať. Od toho sa budú odvíjať ich ďalšie vlastnosti, ako napríklad spôsob merania tepu a vzdialenosti či stupeň vodoodolnosti.
 
U športtesterov si vždy vyskúšajte či sa vám nosia pohodlne, kvôli množstvu senzorov ide o robustnejšie zariadenia ako hodinky a pri záťaži by nemali prekážať. Uistite sa, že vám nevadí materiál remienka, väčšinou sú buď plastové, či gumené, u drahších modelov sa ale stretnete aj s koženými a kovovými.
Nezabúdajte ani na vzhľad, zvlášť v prípade, že chcete športtester nosiť na ruke nielen počas športovej aktivity.
 
Jedným z dôležitých faktorov je tiež to, koľko ste ochotní do prístroja investovať. Od ceny sa totiž mnohokrát budú odvíjať aj funkcie a výbava. 
 
 
 
 
 

Ako vybrat športtester

 
 
 
Ak pre vás cyklistika nie je primárnym spôsobom pohybu, váš výber bude prebiehať v rámci kategórie športtesterov, ktoré sa upevňujú na zápästie. Avšak lepšie modely majú aj špeciálne adaptéry pre uchytenie na riadidlá bicyklov a možnosť pripojenia špeciálnych senzorov na bicykel (napríklad pre snímanie frekvencie šliapania či silového výkonu vo wattoch).
 
Hoci by sa tak mohlo na prvý pohľad zdať, nejde o to isté zariadenie ako chytré hodinky. Tie sú určené najmä k prepojeniu so smartphonom, notifikáciami a ovládaním niektorých jeho funkcií. Monitorujú predovšetkým bežné denné aktivity, ako sú chôdza a spánok. Športtestery majú vo výbave viac snímačov určených práve pre meranie pohybu, zaznamenávajú tieto informácie presnejšie a poskytujú podrobnejšie prehľady. Dokážu tiež zostavovať tréningové plány na základe údajov o konkrétnom užívateľovi a majú špeciálne režimy pre rôzne druhy pohybu. Spravidla mávajú menej kvalitné (niekedy i len čiernobiele) displeje, čo však oproti šikovným hodinkám prináša výrazne dlhšiu výdrž batérie.
 
 

Funkcie športtesterov

Väčšinu športtesterov je možné tiež prepojiť so smartphonom, a to buď pomocou WiFi, či Bluetooth. Niektoré prijímajú notifikácie a niekedy zastanú aj ďalšie funkcie chytrých hodiniek, v každom prípade si ale v telefóne môžete prezerať zaznamenané dáta, či už graficky znázornený vývoj tepu, alebo trasu zakreslenú do mapy.
 
 
Dôležitou vlastnosťou u športtesterov je tiež kódovanie signálu medzi sporttesterom a pripojeným príslušenstvom, najčastejšie hrudným pásom pre snímanie tepu. Inak sa totiž môžu rušiť jednak s ostatnými športtesterymi, jednak tiež so silnými elektromagnetickými poľami, napríklad okolo elektrifikovaných železničných tratí. Pri kvalitných značkových modeloch sa toho netreba obávať, ide skôr o problém najlacnejších zariadení.
 
Pre monitoring aktivít je kľúčové meranie tepu, ktoré je dobrým ukazovateľom záťaže, resp. úrovne prebiehajúcej športovej aktivity. K niektorým sporttesterom je pre tento účel dodávaný hrudný pás, ktorý dodáva pomerne presné údaje, nie každému je ale jeho nosenie pohodlné. Pri nákupe takéhoto zariadenia sa vždy uistite, že vám pás sedí.
 
 
S využitím merania tepu môžu športtestery vytvárať tréningové plány pre určité aktivity. Jeho meraním v reálnom čase dávajú užívateľovi pri záťaži najavo (zvyčajne vibráciami či zvukovým signálom), kedy by mal pridať, a kedy naopak ubrať.
 
Športtestery vďaka GPS umožňujú merať prekonanú vzdialenosť, aktuálnu, maximálnu aj priemernú rýchlosť a zaznamenávať trasu. Niektoré môžu spolupracovať aj s navigáciou, a priamo na zápästí vám tak dodávať informácie, akým smerom sa vydať (je to vhodné napríklad pre dlhé behy, ultramaratóny, ale napríklad aj turistické pochody).
Ak často prekonávate výškový terén, chcite u športtestera výškomer (spravidla funguje na báze barometra). Okrem prevýšenia môže merať tiež poschodia pri behaní do schodov.
 
Merať pochopiteľne môžete tiež čas, športtestery bývajú vybavené stopkami a dokážu zaznamenávať medzičasy. Kombináciou vložených údajov o hmotnosti a výške a nameraných údajov o tepe, vzdialenosti a čase poskytnú tiež orientačnú hodnotu spálených kalórií.
 
Nielen pre plavcov je dôležitá vodotesnosť, ktorú výrobcovia uvádzajú podobne ako u klasických hodiniek v metroch. Nenechajte sa zmiasť, odolnosť 30 m neznamená, že sa môžete ponoriť až do hĺbky tridsiatich metrov, ale reálne znamená, že hodinky prežijú pri používaní v daždi. Plavci by mali chcieť minimálne 100 metrov, potápači potom 200 a viac metrov (pre potápačov sú určené špeciálne modely s funkciami a ovládaním prispôsobeným pre pobyt pod vodou).
 
 

Ukladanie dať a prehlaď záznamov

Športtestery sú zvyčajne vybavené vlastným úložiskom, zaznamenané dáta potom môžete prenášať káblom alebo bezdrôtovo do počítača, alternatívou je prepojenie s telefónom a bezdrôtový prenos. Niektoré najnovšie modely športtesterov sa dokážu priamo prepojiť do WiFi siete a dáta nahrať do cloudu. Dáta si potom môžete prezerať priamo v online službe výrobcu športtesteru alebo v aplikácii do mobilných zariadení.
 
 
 

Ovládanie a displej

Lacnejšie športtestery si vystačia s monochromatickým displejom, ktorý užívateľovi zobrazí základný prehľad o meraných hodnotách a umožní využívať jednoduché funkcie ako napríklad stopky. Medzi drahšími prístrojmi nájdete aj farebné displeje, na nich už môžete sledovať napríklad trasu v navigácii či grafické znázornenie záťaže. Nevýhodou je negatívny vplyv na výdrž batérie. Niektoré športtestery sa snažia vzhľadom priblížiť čo najviac klasickým hodinkám, majú tak len miniatúrne displeje určené pre základný prehľad a zvyšok hodnôt umožnia prezerať v spárovanom smartphone.
 
Športtestery s čiernobielymi obrazovkami zvyčajne využívajú ovládanie tlačidlami, farebné displeje bývajú často dotykové. Niekedy je možné zariadenie ovládať oboma spôsobmi. Výhodou dotykového ovládania je rýchlejšia navigácia skrz ponuky a funkcie, spravidla však nefungujú za mokra. Plavci by preto mali určite vyžadovať prítomnosť tlačidiel.
 
U displeja je dôležitá nielen jeho veľkosť, ale aj množstvo a veľkosť naraz zobrazených údajov a ich konfigurovateľnosť. Každý šport totiž kladie dôraz na iné veličiny a tiež každý športovec dáva prednosť iným údajom. Je preto dobré, keď si užívateľ môže nakonfigurovať sám, aké informácie a na koľkých obrazovkách sa budú zobrazovať.
 
 

Napájanie a batéria

Výrobcovia volia rôzne spôsoby napájania. Asi najpohodlnejším sú dobíjacie batérie, obvykle využívajúce špeciálne konektory či dockovacie stanice. Väčšinou sa dobíjajú cez USB, avšak konektory priamo na zardení sú unikátne podľa výrobcu. Stretnúť sa môžete aj s klasickými hodinkovými batériami alebo inými zabudovanými akumulátormi. U tých je nie vždy možná výmena v domácich podmienkach, a to kvôli zachovaniu vodoodolnosti, uistite sa tak, že máte k dispozícii v dostupnej vzdialenosti nejaké servisné stredisko. Ak plánujete náročné športové aktivity trvajúce viac hodín, než koľko činí výdrž batérie športtesteru, zistite, či a ako je možné ho dobíjať aj počas aktivity s využitím powerbanky. 
 
 

Príslušenstvo

Ku športtesterom od renomovaných výrobcov zoženiete celý rad príslušenstva, väčšinou sa párujú prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth. Ide napríklad o hrudné pásy pre presné meranie tepu, pri ich nákupe však dbajte na to, aby vám sedeli a neprekážali pri vykonávaní aktivity.
 
Pre bežca môžu byť užitočné snímače, ktoré sa pripevňujú priamo na topánku (FOOTPOD) a po kalibrácii zaznamenávajú presnú rýchlosť, vzdialenosť a tiež frekvenciu krokov, a to aj v hale, kam signál GPS neprenikne. Existujú už tiež senzory pre výpočet a záznam výkonu vo wattoch pre beh, ktoré nie sú až takou novinkou v oblasti cyklistiky.
 
Niektoré športtestery tiež umožňujú zakúpenie držiaku na riadidlá bicyklov, čím zastúpia cyklocomputery, zvlášť po dokúpení ďalších senzorov.
Pokročilé športtestery navyše dokážu automaticky rozoznať zmenu disciplíny, čo je vhodné pre triatlonistov.
 
 
 
 
 

Ako vybrať cyklocomputer

 
 
 
Cyklocomputery sa od seba líšia množstvom funkcií a zaznamenávania údajov. Váš výber by tak mal závisieť od toho, ako často na bicykli jazdíte a ako vážne to s cyklistikou myslíte. Podľa toho sa môžete zamerať na jednu z troch tried.
 
Základná trieda - poskytne vám prehľad o čase, aktuálnej a maximálnej rýchlosti, najazdených kilometroch počas aktuálnej trasy a celkový čas.
 
Stredná trieda - okrem funkcií základných cyklopočítačov počíta tiež priemernú rýchlosť a porovnáva ju s aktuálnou, zmeria aktuálnu a priemernú frekvenciu šliapania, ponúkne stopky, podsvietený displej a umožní tiež uloženie viac profilov kolies, napríklad ak striedate cestné a horské bicykle.
 
Najvyššia trieda - funkcia základnej aj strednej triedy doplnená o meranie teploty, nadmorskej výšky a prevýšenia, pri spárovaní s hrudným pásom srdcovej frekvencie. Niektoré cyklocomputery z tejto triedy je možné prepojiť s PC či smartphonom a analyzovať získané dáta v špeciálnych aplikáciách. Tie najlepšie potom majú aj navigáciu.
 
 

Funkcie cyklocomputerov

Meranie vzdialenosti a rýchlosti je základnou funkciou všetkých cyklopočítačov. Môžu ukazovať aktuálnu rýchlosť, ale aj maximálnu a priemernú za danú jazdu a celkovo. U vzdialenosti možno odlíšiť danú jazdu či deň a opäť celkovo prejdené kilometre.
 
 
Drahšie cyklocomputery sú vybavené GPS, údaje o rýchlosti a vzdialenosti sú však presnejšie práve zo snímačov. GPS slúži predovšetkým k zaznamenaniu konkrétnej trasy a prípadne navigácie.
Pri vybraných modeloch je k dispozícii ešte výškomer, ktorý k týmto údajom pridá aktuálne aj priemernú nadmorskú výšku a nastúpané aj naklesané metre.
Ďalšou funkciou je sledovanie času, okrem prehľadu o tom aktuálnom možno využiť aj stopky na meranie času nutného pre prejdenie určitej vzdialenosti.
 
Prevažná väčšina cyklopočítačov je vodoodolná, len u lepších modelov to výrobca dokladá konkrétnou certifikáciou.
 
 
Pri lacnejších cyklopočítačov si zaznamenané dáta prehliadnete iba priamo na nich, drahšie umožňujú ich prenos do aplikácie v telefóne alebo počítači. To môže prebiehať cez kábel alebo pomocou bezdrôtových technológií WiFi alebo Bluetooth. Práve druhá menovaná je tiež využívaná k prepájaniu s bezdrôtovými senzormi či hrudným pásom.
 
 

Displej a ovládanie

S výnimkou extrémne drahých profesionálnych prístrojov využívajú cyklocomputery monochromatické zobrazovače, ktoré poskytnú lepšiu čitateľnosť a výdrž batérie. Dôležitá je uhlopriečka displeja, zatiaľ čo na niektoré sporttestery sa zmestí iba jeden až dva údaje a pre zobrazenie ďalších musíte prepínať, iné vám zobrazia naraz rýchlosť, vzdialenosť i čas, niektoré potom aj ďalšie voliteľné údaje. Kvalitnejšie cyklocomputery majú displej podsvietený a umožňujú nastaviť intenzitu, takže informácie uvidíte aj v tme. Na ovládanie computera sú vždy využívané tlačidlá, umiestnené bývajú buď na ich prednej strane, alebo na bokoch.
 
 

Napájanie a batéria

Jednoduchšie cyklocomputery sa najčastejšie spoliehajú na gombíkové batérie, vďaka malým monochromatickým displejom je však ich výdrž veľmi dlhá. U drahších modelov môže byť zabudovaný dobíjací akumulátor, computer sa potom dobíja dodávanou nabíjačkou alebo dokovacou stanicou.
 
 

Príslušenstvo

Ku kvalitnejším cyklocomputerom od preverených výrobcov zoženiete celý rad príslušenstva. Najžiadanejší býva set pre inštaláciu na druhý bicykel. Ale dokúpiť možno tiež napríklad hrudný pás pre meranie frekvencie tepu.
Pokiaľ nie je súčasťou balenia, je možné dokúpiť aj držiak na riadidlá, najlacnejšie modely však majú iba oká na sťahovacie pásky. Okrem snímača na predné koleso, ktorý je štandardne dodávaný, možno zakúpiť aj bezdrôtový snímač na pedále, vďaka ktorému získate prehľad o frekvencii šliapania.
Ambiciózny športovci využijú aj wattmeter, s ktorým môžu sledovať aktuálnu energiu prenášanú šliapaním.
 
Cyklocomputery s možnosťou prenosu dát zvyčajne ponúkajú dokovacie stanice, ktoré okrem dobíjania umožňujú pripojenie k počítaču. 
 
Porovnať Športtestery a computery